Minden alapító vágya, hogy az alkotása túlélje őt, nemzedékeken keresztül fennmaradjon. Fokozottan igaz ez a családi vállalkozásokra és azok alapítóira. A fennmaradáshoz erős családi kötelékek és közös értékek kellenek. További feltétel, hogy a management meritokratikus elven működjön, vagyis csak azok a családtagok vegyenek részt a családi vállalkozás irányításában, akiket akkor is felvennének, ha nem lennének családtagok. Ezeket rögzíti a családi alkotmány.
A családi alkotmány célja éppen a családi kötelékek erősítése, a közös értékek és magatartási irányelvek lefektetése, más szóval a család küldetésének és a vállalat meghatározó működési elveinek deklarálása. A családi alkotmány nem feltétlenük egyetlen okirat, azt a funkció a család által elfogadott és gyakorlatban alkalmazott elvek – a „történeti”, íratlan alkotmány – is betölthetik, ám az alkalmazhatóság és végrehajthatóság szempontjából a legelőnyösebb az egyetlen okiratba foglalt, „chartális” alkotmány. Ám a legszebben megfogalmazott irányelvek, a legpontosabban meghatározott családi játékszabályok is csak holt betű maradnak, ha nincs meg a bizalom a családtagok között. Elengedhetetlenül fontos ezért, hogy a családi alkotmányozás az érdekeltek közreműködésével történjen.
A családi alkotmány elfogadása sosem a kezdete, hanem a végeredménye egy hosszú folyamatnak, amely többnyire összefügg az utódlástervezéssel, a családi vállalkozásnak a nemzedékváltásra történő felkészítésével.