Szerző: Apelso
„Wealth Management” – „Asset Management” – „Family Office” – „Trust”. Egy kis fogalomtisztázás.
Rokonaim, barátaim és üzletfeleink gyakran teszik fel a kérdést, pontosan mit is csinálunk. Most akkor ti vagyonkezelők vagy bizalmi vagyonkezelők vagytok; miben más az, mint az, amit a brókerek csinálnak? Mi az a family office és miért használtok annyi angol szót?
Mint minden jó kérdésre, ezekre is van rövid válasz – magánvagyonokat kezelünk – és van hosszú válasz. Ebben a kis elmélkedésben a hosszú választ próbálom rövidre fogni. A válaszhoz azonban muszáj sok angol kifejezést használni, hiszen annak, amit mi csinálunk, az őshazája mégiscsak az angol nyelvterületen van – Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban. Ráadásul, magyarul e négy fogalom közül háromra a „vagyonkezelés” kifejezést használjuk, kiegészítéssel vagy anélkül.
A különösebb tudományosság igénye nélkül:
Wealth Management – A „wealth” kifejezés nehezen, ugyanakkor sokféle módon fordítható magyarra. A szabadversenyes kapitalizmus első nagy teoretikusa, Adam Smith híres könyvének eredeti címe a „The Wealth of Nations”, amit magyarra „nemzetek gazdagsága” fordulattal ültettek át. Ez a mi esetünkben sem áll nagyon messze a kifejezés tartalmától, ám én inkább úgy fogalmaznék, az egész vagyon, a teljes vagyon kezelése, ügyeinek vitele.
Asset Management – Az „assets” nem annyira a vagyont, mint egészet jelenti, hanem inkább a vagyonben levő eszközöket. (Amit mi magyarul a mérleg egyik oldalán eszközöknek nevezünk, annak az angol megfelelője az „assets”.) Ebben az összefüggésben tehát az „asset management” az egyes eszközök, elsősorban a pénzügyi eszközök – a pénzügyi vagyon – kezelése, befektetése. Ritkábban használják a kifejezést ingatlanok kezelésére, pedig voltaképpen az is eszközök kezelése.
Trust, azaz a bizalmi vagyonkezelés – az angol-amerikai „trust” jogintézményt „bizalmi vagyonkezelés” néven ültették át a magyar jogba. A trust, magyarul a bizalmi vagyonkezelés, azt jelenti, hogy a vagyonkezelő a rábízott vagyont a saját nevében, a megjelölt kedvezményezettek javára kezeli. Így tehát míg a wealth management, illetve az asset management inkább gazdasági-üzleti kategória, a bizalmi vagyonkezelés az érintett vagyontárgyak kezelésére vonatkozó jogi lehetőség, önálló jogcím.
Family Office – a „családi iroda” a családot és a családi vagyont kiszolgáló szervezet. Ilyen szervezet volt annak idején egy-egy nagybirtok „jószágkormányzója”, a modern korban pedig többnyire egy önálló gazdasági társaság, mely egy vagy több családot és vagyont szolgál ki.
E négy fogalom összefüggését leginkább úgy lehet bemutatni, hogy a „wealth management” a család teljes vagyonának, holisztikus szemléletű kezelése, ügyeinek vitele, a család és a vagyon minden területével való foglalatosság, melybe beletartozik a pénzügyi eszközök kezelése, az „asset management” is. A családot, illetve a családi vagyont kiszolgáló szervezet maga a „family office”, a wealth management-re, illetve a family office létrehozására a legelőnyösebb jogcím, jogi technikai megoldás a magyar jogrendszerben, de sok más jogrendszerben is, a bizalmi vagyonkezelés, a trust. A bizalmi vagyonkezelés létrehozása esetén, a megbízott bizalmi vagyonkezelő működteti a family office-t a család számára és – a megbízásának keretei között – ellátja a teljes családi vagyon „kezelését”, vagyis „wealth management”-et biztosít a család számára.
Így nyer értelmet, hogy egy engedélyes bizalmi vagyonkezelő vállalkozás, mint az Apelso Trust Zrt. miért beszél saját magáról, mint „full service wealth management” szolgáltatóról és miért nyerte el 2022-ben a londoni Euromoney magazin „Private Banking and Wealth Management Survey” felmérésén a legjobb magyar family office szolgáltató díját.