A transzferár-szabályozást tartalmazó rendelet (A szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló 32/2017. (X.18.) NGM) módosítása szerint jelentős bírságtétel emelkedés mellett (2 MFt-ról 5 MFt/ügylet), a korábbinál jóval szorosabb ellenőrzés várható a NAV részéről. Ez utóbbit megkönnyítendő, a társasági adóbevallás részeként a transzferár dokumentáció szinte minden lényeges tartalmi eleméről információt kell majd szolgáltatni, első alkalommal a 2022-es évről szóló társasági adóbevallásban. Ezzel gyakorlatilag rákényszerítik a vállalkozásokat, hogy mérlegkészítést megelőzően készítsék el a szokásos piaci árat alátámasztó dokumentációikat, különben nem tudják határidőben benyújtani az adóbevallásukat.
Ugyanakkor emelkedik az értékhatár, ami felett belép a transzferár-dokumentáció készítési kötelezettség 50M Ft-ról 100 MFt-ra, így várhatóan a transzferár-dokumentációk darabszáma csökkenni fog. Ennek némileg ellentmond, hogy az egy darab transzferár-fődokumentum mellett a helyi dokumentumok száma növekedhet, mivel minden ügyletről külön helyi (ügyleti) dokumentációt kell összeállítani. Így a bírság sokszorozódhat, pl. egy fő- és két helyi ügyleti dokumentum hiánya már 15 Mft-t „ér”.
A transzferár-dokumentáció készítési értékhatár vizsgálatánál az egymással összevonható szerződéseket továbbra is összevontan kell figyelembe venni.
Fontos kiemelni, hogy az az alapszabály, miszerint a kapcsolt vállalkozások minden egymás közötti ügyletét piaci áron kell bonyolítani – vagy ennek hiányában a társasági adó alapját kell korrigálni-, nem változott! A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az ügyletek piaci értékét értékhatártól függetlenül minden esetben alá kell támasztani -sokszor drágán beszerezhető adatbázis kutatásokkal-, „legfeljebb” a transzferár-dokumentáció összeállítása alól mentesülünk.
Az alábbi információkat kell majd a társasági adó bevallásunkban feltüntetni:
- kapcsolt ügylet megnevezése a törvényben meghatározott tevékenységek kiválasztásával
- az ügyletre leginkább jellemző ágazati besorolás (TEÁOR’08 szerint)
- kapcsolt vállalkozás megnevezése, adószáma (vagy más azonosító adata), valamint a külföldi kapcsolt fél illetőségének az állama
- nettó ügyletérték kapcsolt partnerenként
- adóalap korrekció mértéke kapcsolt partnerenként
- alkalmazott transzferár-megállapítási módszer
- ügylettel kapcsolatos mutatók (jövedelmezőség, kamat, jogdíj mérték, %-os mutatók)
- tesztelt fél által alkalmazott beszámoló típusa (magyar, IFRS, egyéb)
- tanulmány vagy más módon meghatározott szokásos piaci ár vagy ártartomány
- vizsgált ügyletben alkalmazott ár (amennyiben kiigazítás is történt, akkor a végső ár).
Fentieknek az adózó kizárólag akkor tud eleget tenni, ha a helyi transzferár-dokumentumok már rendelkezésére állnak.