Mohos Lilla, portfoliómenedzser
Öt kulcskérdés a befektetőknek 2023-ban
A tavalyi év nehézkes volt a részvény-, és kötvény befektetők szempontjából. A tipikus 60/40-es portfóliók historikusan is az egyik legrosszabb teljesítményt érték el. Néhány fő makró és piaci trendre érdemes lehet odafigyelni az elkövetkezendő időszakban. Úgy gondoljuk, hogy ezek kulcsfontosságú szerepet játszhatnak a tőkepiacok alakulásában.
A tavalyi év több szempontból is nehéz volt a befektetők számára. Európában kitört a háború, a több éve alacsony szinteken stagnáló infláció az egekbe szökött. A központi bankok pedig a monetáris politika erős szigorításával válaszoltak az 1970-es évekhez hasonló magas inflációra. A befektetők nehezen tudtak menedéket találni a vihar elől, mivel mind a részvény-, mind a kötvénypiacok az elmúlt évtizedek legrosszabb teljesítményét produkálták, kétszámjegyű negatív hozamot elkönyvelve.
Egy ilyen eseménydús 2022 után a legtöbb befektető fejében kialakult egy kép az elkövetkezendő időszakról, és annak fő mozgatórugóiról. A következőkben azt gyűjtöttük össze, hogy a legfontosabb makró és piaci kérdések miként változtak az elmúlt egy év során, és az erre adott válaszokból egy képet kaphatunk arról, hogy mire érdemes odafigyelni előre tekintve.
Mennyire lesz tartós az infláció?
2022 meghatározó kérdése az volt, hogy vajon meddig emelkedik az infláció? A fókusz az idei évben már inkább arra irányul, hogy vajon meddig lesz az infláció a Fed kitűzött 2 százalékos célszintje felett. A válaszokat a munkaerőpiacon és a bérnövekedés mentén érdemes keresni.
A tavalyi év során több évtizedes csúcsot ért el az infláció, ezután vélhetőleg tetőzött év/év alapon mind az Egyesült Államokban, mind az Egyesült Királyságban és az eurózónában is. Ahhoz, hogy egy képet kaphassunk arról, hogy az infláció meddig maradhat az egyesült államokbeli jegybank által kitűzött célszint felett, érdemes a munkaerőpiacon vizsgálódni. Mivel a bérnövekedés jelentős mozgatórugója az inflációnak, ezért az idei év során minden szem a munkaerőpiac szűkösségére és a bérek növekedésére szegeződik.
Mikor fog tetőzni a kamat?
2022 során a pénzügyi piacok és a szereplői arra összpontosítottak, hogy milyen magasan lesznek majd a kamatok. Az idei év során inkább már az a kérdés, hogy mikor fognak tetőzni, és hogy mikor láthatunk kamatvágást.
A tavalyi év a rég nem látott monetáris szigorítás éve volt – a legnagyobb mértékű az 1970-es évek óta. Jelentős kamatemelésen van túl a Fed, az EKB és a BoE is annak érdekében, hogy megakadályozzák a magas infláció beágyazódását a gazdaságba. Úgy gondoljuk, hogy a gyors és erős mértékű monetáris szigorítás képes lesz az infláció visszaszorítására, azonban ennek ára a gazdasági növekedés visszaesése lehet.
A pénzügyi piacok optimistábbak a szigorítás eredményessége és az infláció megfékezése végett, mint a központi bankok, különösen az Egyesült Államok esetében. Emiatt a piac az idei év végéig legalább egy kamatvágást áraz a Fed részéről. Azonban a közelmúlt ár-, és bérdinamikáját tekintve elképzelhető, hogy a nagyobb központi bankok 2023-ban is folytatják a kamatemelést, majd az év hátralévő részében tartják a magas kamatokat. A piaci várakozás szerint az egyesült államokbeli alapkamat 5 és 5,25 százalék között tetőzhet. Az euró övezetben 3,5-, az Egyesült Királyságban 4,5 százalék körüli rátákat prognosztizálnak.
Lesz-e recesszió idén, ha igen milyen lefutású?
A magas infláció és az emelkedő kamatok 2022-ben negatívan hatottak a háztartások rendelkezésre álló reáljövedelmére, növelve ezzel a recessziós félelmeket. Hogy lesz-e recesszió nem csak a tavalyi évben volt meghatározó, hanem talán idén még inkább fontosabb kérdés. A tőkepiacok szempontjából több lehetséges makrogazdasági szcenárióról lehet olvasni. Úgy gondoljuk, hogy három lehetséges forgatókönyvre érdemes odafigyelni:
- Az egyik az ún. soft-landing, azaz amikor az infláció lecsökken a gazdasági aktivitás jelentős visszaesése nélkül. Ez összességében kedvező lehet a kockázatos eszközöknek.
- A másik lehetséges kimenetel az ún. hard-landing, vagy recesszió, mely során az infláció megfékezésére tett intézkedések recessziót okoznak. Ez a szcenárió elsősorban a kötvénypiacoknak kedvez, míg a kockázatos eszközök számára kedvezőtlen.
- A harmadik elképzelhető szcenárió, az ún. no-landing, amikor a kamatok tartósan magas szinten maradnak, az infláció megfékezésének érdekében. Ez összességében inkább kedvezőtlen egy vegyes portfólió számára.
Mikor lesz újra vonzó a részvénypiac?
A részvénypiac az elmúlt pár hónap emelkedése után értékeltségi szempontból nem tekinthető vonzó befektetésnek a kötvénypiacon elérhető lehetőségekhez képest hozam-kockázat vonatkozásban. A részvénypiaci emelkedés az elmúlt hónapok során egyre csökkenő vállalati eredményvárakozások mellett valósult meg. Úgy gondoljuk, hogy a részvénypiaci befektetések akkor lehetnek újra vonzóak -nem csupán taktikai jelleggel-, ha a vállalati eredményvárakozások újra emelkedni kezdenek, valamint amennyiben a piaci várakozások normalizálódni tudnak az infláció árazott lefutásában.
Lesz-e kötvénypiaci rally?
Az elmúlt időszakban a kötvénypiaci árazás jelentősen előre szaladt a makrogazdasági fundamentumokhoz és a Fed kommunikációjához képest. Bizonyos kötvénypiaci instrumentumok az idei évben már kamatvágást várnak, valamint a 2024-es évre pedig jelentős lazítást áraz a piac. Az inflációs folyamatokban egyelőre nem látható még olyan mértékű javulás, ami ezt indokolná, illetve alátámasztaná. Ezen felül a makrogazdasági folyamatok is javulni látszanak, és a gazdaságban tapasztalható javulás tovább erősíti a bérnövekedést, és az amúgy is feszes munkaerőpiacot. Ezek a tényezők tovább nehezítik a kitűzött 2 százalékos inflációs cél elérését, és a lazítás megkezdését. Összességében tehát elmondható, hogy amennyiben nem lesz egy mély recesszió az idei év során, abban az esetben szignifikáns kötvénypiaci rally-ra sem lehet számítani.
Az új év sem ígérkezik egyszerűbbnek befektetői szemszögből. A fenti táblázatban összefoglaltuk, hogyan változott a narratíva az elmúlt egy során, és ebből a táblázatból jól látszik, hogy sok a kérdőjel továbbra is és izgalmas időszaknak nézünk elébe. Úgy gondoljuk, hogy amíg nem tisztul ki teljesen a kép, érdemes a kötvénypiacon elérhető lehetőségek felé fordulni, mivel a kötvénypiac valószínűséggel súlyozott várható hozama jelenleg kedvezőbb, mint a részvénypiacé. A kötvények közül pedig elsősorban a rövid futamidejű államkötvényeket, valamint vállalati kötvényeket preferáljuk.